Bettinának Edzésterv
* Ló neve *
* x éves fajta ugróló *
...X szintű díjugrató edzésterv
* a ló tulajdonsága röviden*
>> Boxa
EDZÉS ELŐTT
...mindennapi teendők
Reggel már jóval a többi lovas előtt az istállónál vagyok. Lovaim jó része még javában szunyókál, de mikor benyitottam, de LÓ NEVE már ébren volt. Mikor észrevett, köszönésképpen kedvesen rám nyerített, és kidugta a fejét a boxajtó felett, hogy üdvözölhessen. LÓ NEVE már nagyon várja, hogy megkezdjük a mai munkát, így megpaskolom a nyakát, majd azonnal kötőféket húzok rá, és kivezetem a folyosóra, hogy kiköthessem az egyik karikához. Még előhozom a nyergesből a felszerelését, és a csutakolódobozom, majd nekiállok, hogy megtisztítsam lovamat.
Egy vakaróval és gyökérkefével átmegyek a szőrén, majd egy puhább kefével a hasát és a fejét is átkefélem. Kikaparom a patáit, átfésülöm a sörnyét, és a farkát, végezetül pedig egy ronggyal áttörlöm az egész testét, hogy a maradék port is lehúzzam róla. Miután ellenőrzöm, hogy nem maradt-e rajta egyetlen egy koszfolt sem, gyorsan lekenem a négy patáját patazsírral, és lovam már készen is áll, hogy felnyergeljem.
A hátára dobom a fekete nyeregalátétet, és a szőrmét, majd a nyerget is a hátára teszem. Ezek után rárakom az ugró martingállt, befűzöm a hevedert, és rácsatolom a nyeregre. A kantár felrakása előtt még meghúzom a hevedert, de épp csak annyira, hogy ne csússzon le lovam hátáról a nyereg. Nem feledkezek meg a lábáról sem - előveszem az ín- és bokavédőket, és azokat is rárakom.
Legutoljára a kantárt teszem fel lovamra. LÓ NEVE könnyedén beveszi a zablát, és nem rendetlenkedik, amíg becsatolok, és ellenőrzök minden szárat. A szárakat átfűzöm a martingál karikáin, majd becsatolom őket. Utoljára még meglazítom a hevedert, előrébbhúzom a nyerget, majd most már jól meghúzom a hevedert.
Miután végzek a nyergeléssel, felveszem a kobakot, és a lovaglókesztyűt, majd kivezetem a lovamat a pályára.
BEMELEGÍTÉS
...átmozgatom lovamat
A pályán a biztonság kedvéért mégegyet húzok a hevederen, majd nyeregbe szállok. LÓ NEVE türelmesen megvárja, ameddig megigazítom magam. Fentről gyorsan végignézem a csatokat a szememmel, hátha valami mégsem áll jól, majd megszorítom LÓ NEVE oldalát, és elkezdjük a bemelegítést.
A pályát már előre összeállítottam, így most az akadályokat kerülgetve lovagolunk. Megpróbálom minél jobban összeszedni LÓ NEVE-t, nyolcasokat, háromíves kígyóvonalat csinálunk nagykörökkel, hogy minél inkább elengedett legyen. A középvonalon gyakoroljuk az állítást, majd miután már érzem, hogy eléggé bemelegedett, vágtában is megcsináljuk a háromívest.
15-20 perc után visszaveszem lovamat lépésbe, majd elrendezem a szárat, és elkezdjük a tényleges edzést.
EDZÉS ÉS IDOMÍTÓ LOVAGLÁS
...tényleges kemény munka
A bemelegítés után kicsit az összeszedettségen dolgozunk.
Feladatok
• átmenetek
|
• lépésből beugratás |
• éles fordulatok |
• vágtafokozás |
• hosszú száron vágta
|
• bank ugratása |
LÓ NEVE nagyon szépen teljesít a feladatok során az átmenetek, és a lépésből beugratás kiválóan sikeredik, de a vágtafokozásba először egy picit belerohan. A bankot is szépen teljesíti, és az éles fordulatokkal sincsenek problémák. A hosszú száron való vágtázás már komolyabb probléma, ugyanis LÓ NEVE szeret beleszaladni a vágtába, és csak több kör összeszedett vágta után sikerült hosszabb száron is megtartani az összeszedettséget. Végül azonban az összes feladatot teljesítjük, és egy-két alacsonyabb akadály ugrása után nekikezdünk a pályának.
PÁLYALOVAGLÁS
...felkészülés a versenyre
Az akadálysor pont megfelel lovam számára. Az akadályok átlag magassága X-Xcm, bár vannak olyan összetett akadályok, amik ennél alacsonyabbak.
LÓ NEVE SZINT kategóriában ugrat, ami egy átlag magasságot jelöl.
...Az általam összeállított pálya
- oxer X cm
- kis x X cm
- meredek X cm
- szintben oxer X cm
- vizesárok X cm
- kőfal X cm
- meghívó oxer X cm
- hármasugrás X cm
- bank X cm
- kettes ugrás X cm
A pályát általában kétszer szoktuk lelovagolni, kivétel akkor, ha már elsőre is hibátlanul sikerül. Ebben az esetben párszor megugorjuk az általában hibásan átvitt akadályokat, és abbahagyjuk. Ha nem sikerült elsőre, akkor szintúgy megugorjuk a hibás akadályokat, majd újból nekifutunk a teljes pályának.
LEVEZETÉS
...lemelegítés
A második, hibátlan kör után megpaskolom LÓ NEVE nyakát, majd ügetünk, és lépünk még pár percet hosszú száron. LÓ NEVE láthatóan alaposan lefáradt, de nagyon szépen dolgozott, aminek nagyon örülök. Miután rendesen lemelegítettünk, leszállok lovam hátáról, meglazítom a hevedert, majd pedig visszavezetem az istállóba.
EDZÉS UTÁN
...minden a régiben
Gyorsan leszerszámozom LÓ NEVE-t, majd a hátára dobok egy takarót, és kicsapom az egyik legelőre. Amíg ő egy kicsit legelészik, addig én lepucolom, és elrakom a nyerget, valamint lemosom a zablát, és a kantárt is a helyére teszem. A lábvédőket szintén letisztítom, és visszarakom a dobozába. Elpakolom a csutakolócuccot is, és felsöpröm a folyosót. Miután mindennel végzek, visszavezetem LÓ NEVE-t, majd ellenőrzöm a patáit és a lábát, és visszaviszem a boxába. Végezetül adok neki egy kis szénát, és leveszem a hátáról a takarót, majd elköszönök tőle, és elindulok, hogy a többi lovamat is ellássam.
TAKTIKA ÉS FELKÉSZÜLÉS
...megbirkózunk a feladattal
LÓ NEVE kiváló szülőkkel rendelkezik (apa x anya), és már fiatalabb korában is az ugratás volt a szenvedélye. Meg van benne a kellő tűz, ami egy-egy nehezebb pálya leküzdéséhez kell, nekem csak annyi a dolgom, hogy támogassam, és mellette álljak.
A taktikánk, hogy inkább a pontosságra, és nem a gyorsaságra megyünk, és ritkán kockáztatunk. Egyedül az éles kanyarok azok, amik nem okoznak nekünk problémát LÓ NEVE fordulékonysága miatt, és ezzel álltalába komoly előnyökre szoktunk szert tenni.
A verseny kezdete előtt nagyon fontos a nyugodt légkört lovasnak és lónak egyaránt. Megpróbálom minél kevesebbet stresszelni LÓ NEVE-t. Nem akarom, hogy stresszeljen rajta, hogy annyira komolyan vegye ezt. Sokkal fontosabb, hogy élvezzük, amit csinálunk. A győzelem már csak egy plusz része a boldogságnak.
COPYRIGHT © 2011
Lopni, vagy másolni
TILOS!
|